piątek, 15 czerwiec 2012 08:37
Obciążenie powierzchni paralotni
W ostatnim numerze Vario (numer 3) pisałem o obciążeniu powierzchni w paralotniach swobodnie latających. O paralotniach PPG jedynie wspomniałem, że mają nieco większe obciążenia powierzchni, bo nie dysponowałem jeszcze danymi z ankiety Leszka Klicha. Ponieważ jest już ponad 250 odpowiedzi, to jest też materiał do opracowania. Na jego podstawie został stworzony poniższy wykres pokazujący zależność obciążenia powierzchni od masy startowej. Jak widać to obciążenie nie jest wartością stałą i rośnie wraz ze wzrostem masy startowej.
Etykiety
niedziela, 27 listopad 2011 17:34
Podręcznik lączności radiowej dla paralotniarzy
Dlaczego w ogóle przyszło mi do głowy napisanie czegoś takiego jak ten podręcznik? Powodów jest co najmniej kilka, przede wszystkim nigdzie nie spotkałem się z taką publikacją napisaną w języku polskim a uważam że poruszenie tej tematyki jest bardzo potrzebne. Zapytacie się zapewne dlaczego tak sądzę. Otóż zauważyłem że część braci paralotniowej traktuję sprawę łączności radiowej trochę po macoszemu, po prostu przed startem włącza radio i ustawia je na jakąś częstotliwość, nie do końca zdając sobie sprawę z jej przeznaczenia, w jakim paśmie się znajduję i co zostało umieszczone obok niej w tzw. „bandplanie” (po polsku nazywa się to „Krajowa…
Etykiety
poniedziałek, 03 październik 2011 16:40
Wysokość barometryczna a wysokość gps
Stosowanie odbiorników GPS do nadzoru przestrzegania ograniczeń wysokości nie jest pozbawione wad, zarówno dla zawodników, jak i organizatora zawodów. Wysokość zarejestrowana przez odbiornik GPS może być nawet o 10% większa, niż wysokość barometryczna, jaką pokaże nam wariometr. Zatem GPS może pokazywać, że naruszyło się przestrzeń powietrzną, chociaż w rzeczywistości nie będzie to prawdą. Poniżej wyjaśnienie skąd ta różnica się bierze.
Etykiety
poniedziałek, 06 czerwiec 2011 15:54
Obróbka filmów paralotniowych HD, czyli sprzęt i programy
W chwili obecnej mamy erę miniaturyzacji, co daje nam dostęp z każdym rokiem do co raz lepszych zabawek do kręcenia naszych filmów paralotniowych. Jeszcze jakiś czas temu nie było małych kamer HD, które dało się zamocować na kasku bądź nodze bez spędzenia całego popołudnia. Teraz wszystko jest już dostępne w bardzo przystępnych cenach, ale jak to wygląda w praktyce.
środa, 27 kwiecień 2011 16:24
Różnice pomiędzy profilami
W skrzydłach z profilem samostatecznym odpuszczenie trymera i maksymalne wciśnięcie belki speed skutkuje większym przeniesieniem ciężaru pilota w stronę krawędzi natarcia na rzędy A i B, i niemal kompletnym odciążeniem rzędów C i D.
Etykiety
poniedziałek, 28 czerwiec 2010 09:46
Historia polskiego paralotniarstwa - Wojtek Pierzyński
Może najpierw wyjaśnię skąd wzięła się ksywka Dynamit. Działo się to zanim Wojtek zaczął latać. Ksywkę ta nadal mu dyrektor Aeroklubu Warszawskiego w czasach, kiedy w 1988 roku zaczął swoja przygodę ze spadochroniarstwem. Wojtek mieszkał niedaleko poligonu wojskowego, zbierał tam różne ciekawe rzeczy( petardy i inne materiały pirotechniczne) i w pewna sylwestrowa noc spędzaną w gronie skoczków spadochronowych w Aeroklubie Warszawskim dal popis swego dawnego hobby…reszty łatwo się domyśleć Jego przygoda z paralotniami zaczęła się w roku 1989. Wojtek Pierzyński miał wtedy 16 lat. Projektując paralotnię korzystał ze zdjęć pierwszych zagranicznych paralotni zamieszczanych w Skrzydlatej Polsce, a ogólne zasady konstrukcji…
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł
- koniec